12 inch industrial pc,WPC-120403A
MOQ : 1 , , Box
12 inch industrial pc,WPC-120403A Specification
  • Efficiency
  • High Efficiency, Optimized for 24/7 Operation
  • Frequency
  • 50/60 Hz
  • Input Current
  • 3A Max
  • Output Voltage
  • 12V
  • Operating Temperature
  • 0C 50C
  • Mounting Type
  • Panel Mount, VESA Mount
  • Protection Level
  • IP65 (Front Panel)
  • Phase
  • Single Phase
  • Rated Voltage
  • 12V DC
  • Humidity
  • 10%~90% Non-condensing
  • Main Material
  • Aluminum Alloy + IP65 Front Panel
  • Processing Type
  • Industrial Grade
  • Condition
  • New
  • Function
  • Touchscreen Panel Computer
  • Application
  • Factory Automation, Industrial Control, Data Acquisition
  • Dimension (L*W*H)
  • 317 249 53 mm
  • Power Mode
  • DC Input
  • Voltage
  • 12V DC
  • Power Consumption
  • <35W
  • Accessories
  • Power Adapter, Mounting Brackets, User Manual
  • Color
  • Black/Silver
  • Viewing Angle
  • 170(H)/160(V)
  • Cooling System
  • Fanless Design
  • Storage
  • 64GB SSD (Expandable)
  • Backlight Type
  • LED
  • Audio
  • 1 x Speaker, 1 x Audio Out
  • RAM
  • 4GB DDR3L (Expandable)
  • Touchscreen Type
  • 5-Wire Resistive Touch
  • Shock Resistance
  • 15G, 11ms
  • Brightness
  • 350 nits
  • I/O Ports
  • 2 x LAN, 4 x USB, 2 x RS232/422/485, 1 x VGA, 1 x Audio Line-out
  • Storage Temperature
  • -20C to 60C
  • Chassis Material
  • Rugged Aluminum Alloy
  • Ethernet
  • Dual Gigabit LAN
  • Weight
  • Approx. 3.5 kg
  • Resolution
  • 1024 x 768 Pixels
  • Vibration Resistance
  • 1.5G RMS, 5-500Hz
  • Processor
  • Intel Celeron J1900 Quad-Core 2.0 GHz
  • Display Size
  • 12.1 Inch TFT-LCD
  • Graphics
  • Integrated Intel HD Graphics
  • Panel Type
  • Industrial Touch Panel
  • Operating System
  • Windows 7/10, Linux Compatible
12 inch industrial pc,WPC-120403A Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 , , Box
  • Supply Ability
  • 100 Boxes Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
About 12 inch industrial pc,WPC-120403A
  • Intel baytrail J1900 4-Core CPU178full view LED screenhigh resolution
  • Shell is made in matte and smooth steel plate, more beautiful and more stable.
  • USB3.0 supported, two ways 1000MB Ethernet network support, WIFI is optional.
  • Stainless steel power switch,  aviation plug for power-supply port.
  • 2-channel Built-in speakers.
  • VGA and HDMI output
  • SSD solid disk supported
  • Additional Information
    Display.Ratio
    4:3
    Memory
    2G DDR3(4GB/8GB OPTIONAL)
    SSD*1
    32G(64G/128G/HDD OPTIONAL)
    Network
    1x 1000Mb Ethernet ports
    VGA
    1x
    HDMI
    1x
    WIFI
    Optional
    Serial ports*2
    6x RS232(COM3 optional for RS422/RS485)
    USB Host 2.0
    7
    USB Host 3.0
    0
    Windows
    Windows
    Shell meterial
    Steel
    Shell color
    Black
    Size
    31626087mm
    Gross weight
    5kg
    Switch power
    12V DC
    Buckles
    Yes
    hardware
    CPU
    Intel Celeron J1900
    Touch Screen
    5 wire analog resistive
    Display
    Screen Size
    12 inch
    Resolution
    Power
    Power
    <25W
    Power Supply
    12V/5A
Robust Performance for Industrial Environments
Rugged, Reliable Design with Versatile Mounting
Expansive Compatibility and Connectivity
FAQs of 12 inch industrial pc,WPC-120403A:
Q: How does the WPC-120403A withstand demanding industrial environments?
Q: What applications is this 12.1-inch Industrial PC best suited for?
Q: Where can the WPC-120403A be installed within industrial facilities?
Q: What are the benefits of using a 5-wire resistive touchscreen in this PC?
Q: How do users expand the storage or memory of this PC?
Q: What operating systems are supported by the WPC-120403A?
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in HMI Touch Panel Category
WECON HMI EXPANSION
WECON HMI EXPANSION
Minimum Order Quantity : 1 , , Box
Power Consumption : 2W
Power Mode : Other, DC Powered
Voltage : 24V DC
Condition : New
PLC AND HMI TRAINING KIT
PLC AND HMI TRAINING KIT
Power Consumption : 30 W
Power Mode : Other, AC Powered
Voltage : 220V AC
Condition : New
MICON Touch Screen HMI
MICON Touch Screen HMI
Power Consumption : 8W Max
Power Mode : Other, DC Powered
Voltage : 24V DC
MICON HMI- Touch Screen
MICON HMI- Touch Screen
Power Consumption : <5W
Power Mode : Other, External Adapter
Voltage : DC 24V